Wystawy
ZACHOWAĆ PAMIĘĆ 21 lipca 2006, godz. 16:00
Wystawę przygotowała Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Po raz pierwszy zaprezentowano ją przed ponad pół rokiem na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie eksponowano w wielu miastach kraju. Intencje wystawy oddaje deklaracja: „To w imieniu ofiar II wojny światowej z Polski chcieliśmy przywołać pamięć o tych, którzy zostali zamienieni przez nazistowskich oprawców w bezimiennych niewolników III Rzeszy. Pamięć o krzywdzie robotników niewolniczych i przymusowych nie może ulec zapomnieniu. Jako symbol ludzkiego barbarzyństwa musi stać się trwałym elementem świadomości historycznej Polaków w jednoczącej się Europie”.
Jednak „Zachować pamięć” nie tylko przywołuje koszmarną przeszłość czasów ekspansji niemieckiego nazizmu i II wojny światowej. Ukazuje również pracę nad pojednaniem polsko-niemieckim. Dlatego wystawa została podzielona na dwie części: historyczną i współczesną. Pierwsza część poświęcona jest eksterminacji Polaków poprzez pracę w obozach koncentracyjnych, gettach i ciężkich więzieniach, pracy przymusowej dorosłych oraz dzieci w przemyśle i rolnictwie na terenach okupowanych przez Rzeszę, pracy jeńców wojennych. Druga część dotyczy powojennych stosunków polsko-niemieckich, w tym zwłaszcza działalności Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” na rzecz środowiska ofiar nazizmu w Polsce.
Atutem ekspozycji są fotografie. Patrzymy w oczy konkretnych ludzi z fotografii – ofiar nazizmu. W ten sposób zło ukazuje swój konkretny wymiar, wiemy kogo dotyka. Fotografie uzupełniają dokumenty, w tym obwieszczenia niemieckie jak i rzeczy osobiste prześladowanych. Dokumenty, mapy i fotografie oraz materiały audiowizualne pozyskano z ponad 30 zagranicznych i krajowych instytucji, archiwów i muzeów.
Wstęp wolny
powrót