EN | PL

O galerii

Galeria Winda została otwarta w dniu 14 marca 2004r wernisażem wystawy „Madonny i Totemy” Kory Jackowskiej i Kamila Sipowicza. Galeria powstała z inicjatywy ówczesnej Dyrektor Naczelnej Kieleckiego Centrum Kultury Magdaleny Kusztal. Ze względu na specyficzny rodzaj wnętrza (industrialne, bardzo nowoczesne)- Galeria specjalizuje się w prezentowaniu najprzeróżniejszych form sztuki nowoczesnej, nie stroni, jednak od reprezentowania dzieł o znaczeniu historycznym bądź kolekcjonerskim. Przestrzeń Galerii daje możliwość wszechstronnego działania w szerokim kontekście kulturowym i wystawienniczym .

Organizujemy nie tylko wystawy związane ze sztuką współczesną, ale również spotkania autorskie, dyskusje, projekcje filmów, pokazy mody, etc. Możemy się poszczycić licznymi dokonaniami wystawienniczymi Wystawiali u nas artyści o tak wielkiej renomie międzynarodowej i dorobku artystycznym jak m.in. Wojciech Fangor, Magdalena Abakanowicz, Edward Dwurnik, Jerzy Nowosielski, Paweł Kowalewski, Stanisław Fijałkowski, Jan Saudek, Stanisław Baj, Franciszek Starowieyski ,Piotr Młodożeniec, Stanisław Młodożeniec, Stasys Edrigevicius, Marian Czapla, Zofia Nasierowska, Zdzisław Beksiński Piotr Naliwajko, Jan Wołek, Franciszek Maśluszczak i wielu innych. Pokazywaliśmy dzieła o znaczeniu kolekcjonerskim i historycznym jak : Narodowa Grafika Słowacka „Albin Brunovsky i Przyjaciele” pod patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie. „Figurki tańczące” z kolekcji Alaina Bernarda pod patronatem Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec M. Kareńskiego-Tschurla. Wystawy Z Kolekcji znanej Krakowskiej rodziny kolekcjonerów Sosenko i wielu innych …..Bierzemy udział w licznych międzynarodowych projektach artystycznych takich jak: „Suitcase” (wystawa fotografii) Jest wystawą podróżującą . Zainicjowana została 13 kwietnia 2005r w New York Public Library’s Art Collection Galleries w Nowym Yorku jako prezentacja prac 10 amerykańskich i 10 włoskich artystów.-„Drogi wolności i godności”- wystawa organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat.„Chapeau Bas” wystawa niepowtarzalnych nakryć głowy z kolekcji prywatnych.

gal1
gal3

Nasze wystawy pokazywane były w ramach wspólnych projektów w Polsce i zagranicą. Cały czas dokładamy wszelkich starań aby każdej wystawie towarzyszyła najlepsza oprawa wystawiennicza, pięknie wydane katalogi, plakaty zaproszenia. Posiadamy możliwość dostosowania wnętrza do potrzeb każdej wystawy. Możemy stosować kilka wariantów oświetlenia oraz aranżacji wnętrza , gdyż posiadamy ruchome modułowe ściany ekspozycyjne. Galeria Sztuki Współczesnej „Winda” mieści się w potężnym gmachu Kieleckiego Centrum Kultury i jest dziełem artystycznym Kieleckiego Centrum. W pomieszczeniach malarni teatralnej, które w latach przed powstaniem galerii wykorzystywane były do przygotowywania elementów scenograficznych. W 2004r poddano ją generalnemu remontowi, tworząc nowoczesną i wielofunkcyjną przestrzeń Galerii Sztuki. Powierzchnia Galerii to 340 m2 i wysokości 6m. Na wysokości 3,20 m przebiega pomost o szerokości 1m. Do głównej sali Galerii dochodzi olbrzymia winda towarowa o wymiarach 8,5m x 2,15m szer. I wysokości 2,5m dająca organizatorowi nowe szanse na zagospodarowanie przestrzeni jak i dowóz do Galerii olbrzymich elementów scenografii. Sala wystawiennicza posiada liczne okna z możliwością ich szczelnego osłonięcia oraz 9 świetlików sufitowych , które dają piękne naturalne światło. Na półpiętrze Galerii znajduje się barek „Cafe Winda”, gdzie odwiedzający Galerię mogą napić się kawy w trakcie wernisaży i „z lotu ptaka” podziwiać reprezentowane aktualnie ekspozycje. Galeria posiada zabezpieczenia w postaci alarmu przeciwwłamaniowemu, drzwi antywłamaniowych oraz 24 godzinny monitoring.

W 2020 roku w Galerii „Winda” wyodrębniona została komórka zajmująca się szeroko rozumianą edukacją artystyczną w zakresie sztuk plastycznych i kulturalną. W ofercie znalazły się warsztaty dla różnych grup wiekowych. Prowadzimy zajęcia dla uczniów przedszkoli, szkół oraz dorosłych. Osobną propozycją dla osób indywidualnych jest Mała Akademia Sztuk Pięknych, która ma także swoją letnią odsłonę. W ciągu roku szkolnego popołudniami dzieci i młodzież szlifują swoje talenty na zajęciach ogólnoplastycznych i ceramicznych. W wakacje organizujemy turnusy poświęcone różnym technikom artystycznym, do tej pory były to m.in. ceramika, grafika warsztatowa, papier czerpany. Dorośli także mogą rozwijać z nami swoje pasje – czekają na nich spotkania w pracowni ceramicznej i fusingu szkła.

Oprócz zajęć inicjowanych przez Galerię bierzemy udział w szeroko zakrojonych projektach edukacyjnych i kulturalnych Kieleckiego Centrum Kultury, takich jak „Widzimy się” czy „Nie bądź głuchy na kulturę”, które wspierają integrację i dostęp do kultury osób z niepełnosprawnościami.

Zobacz wnętrza

Godziny Otwarcia Galerii

Poniedziałek

Nieczynne

Wtorek - Piątek

10-17

Sobota

Nieczynne

Niedziela

12-15

Kontakt

Kieleckie Centrum Kultury

Plac St. Moniuszki 2b

25-334 Kielce

woj. Świętokrzyskie