Wystawy
„Śniadanie u Tiffany’ego – Moda jak biżuteria” ze zbiorów Rodziny Sosenko Listopad/Grudzień 2014
Projekt towarzyszący XVI Edycji Festiwalu OFF Fashion w Kielcach
Wystawa „Śniadanie u Tiffany’ego – moda jak biżuteria” zorganizowana w ramach tegorocznego festiwalu OFF Fashion, gości w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kielcach. Kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest historyk sztuki Katarzyna Sosenko. Wystawa jest prezentacją unikatowej kolekcji związanej z zabytkowymi akcesoriami mody wchodzącej w skład zbiorów rodziny Sosenko, cenionych kolekcjonerów rzemiosła artystycznego i sztuki dekoracyjnej, twórców największego w Polsce zespołu prywatnych kolekcji.
Tytuł i pomysł wystawy narodził się z potrzeby stworzenia ekspozycji ilustrującej potencjał i rozmach mody XIX i XX wieku skierowanej do ludzi młodych i nowoczesnych, którzy w swojej twórczości artystycznej podejmują dialog zarówno z popkulturą, jak i ze źródłami historycznymi.
Motywem przewodnim wystawy jest funkcja dekoracyjna biżuterii oraz akcesoriów mody pełniących rolę biżuterii. Celem wystawy jest przybliżenie historii mody oraz zilustrowanie jej najbardziej efektownymi i pomysłowymi rozwiązaniami. Dobór eksponatów wywodzących się z mody historycznej pozwoli prześledzić zmiany we wzornictwie jakim jest moda. Moda jako motyw przewodni popularnych „reality schow’s”, temat blogów, czy kierunek studiów to coraz intensywniej rozwijające się zjawisko jak i branża, dlatego wizyta na wystawie może stać się ekscytującym przeżyciem i estetycznym bodźcem dla wszystkich, (zarówno entuzjastów jak i profesjonalistów) którzy poszukują źródeł inspiracji jeżeli chodzi o atrakcyjny wizerunek zewnętrzny.
Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty głównie z końca XIX i I poł. XX w. które wyszły już z użycia a dawniej były najpiękniejszymi ozdobami kobiecej garderoby. Wśród nich znajdą się: kapelusze i nakrycia głowy, torebki i sakiewki koralikowe, akcesoria mody wieczorowej takie jak pióra, stroiki i ozdoby do włosów, wachlarze, ozdobne klamry do pasków, żakietów, broszki, spinki, naszyjniki z imitacji kamieni szlachetnych, szpile do kapeluszy, ozdobne klamry o rzeźbiarskich formach wysadzane kryształkami. Motywem przewodnim wszystkich eksponatów będzie niezwykła dekoracyjność. Design, materiał jak i techniki będą nawiązywały do technik jubilerskich.
Dekoracyjne elementy stroju i ornamenty, wytwarzano niegdyś rękodzielniczymi technikami artystycznymi. Stosowano aplikacje z pasmanterii, kokard, koralików, sztrasów, kamieni półszlachetnych, metali kolorowych, które dekorując poszczególne akcesoria garderoby pełniły rolę biżuterii.
Wystawa jest skierowana nie tylko dla znawców mody i współczesnych projektantów. Miłośnicy światowej literatury będą również mieli okazję zapoznać się z fenomenalną popularnością bestseleru „Śniadanie u Tiffany’ego”, Trumana Capote (1958) jak i oscarową ekranizacją powieści (1961).
Nietypowy tytuł wystawy nawiązuje do kultowego filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”, który miał ogromne oddziaływanie na świadomość roli mody w życiu kobiety. Wizerunek głównej bohaterki ekranizacji powieści Trumana Capote, Audrey Hupburn postrzeganej jako ikona mody i uosobienie elegancji do dzisiejszego dnia niezmiennie inspiruje współczesne kobiety.
Tłem filmu jest moda lat 60 tych, elegancja dawnego Nowego Jorku oraz sławny sklep z luksusową biżuterią Tiffany & Co, znajdujący się przy Piątej Alei w Nowym Jorku. Romantyczna opowieść o miłości jest w istocie manifestem stylu, gdzie motywem przewodnim jest garderoba i szykowne dodatki Audrey Hupburn oraz jej starania o atrakcyjny wizerunek.
Wybrane teksty zamieszczone na wystawie:
Biżuteria od zawsze pełniła kilka istotnych funkcji: Była symbolem statusu materialnego, lub formą inwestycji, wyrażała osobowość, przynależność do jakiejś grupy, poglądy. Wydaje się, że dzisiaj bardziej niż w czasach minionych biżuteria podkreśla autorytet i kompetencje także w świecie biznesu. Powierzchowność jest tak ważna, ponieważ we współczesnym pędzącym świecie zrobienie pierwszego wrażenia ma ważne czasem nieodwracalne konsekwencje. Strój jak i dodatki definiują naszą kreatywność, odważny attitude, autorytet czy kompetencje.
Kariera biżuterii jako dodatku to nie tylko uwieńczenie procesu stylizacji to także zjawisko z pogranicza mody i socjologii. Po okresie kryzysu znacząco wzrosła popularność biżuterii w modzie codziennej. Jej zadanie to już nie tylko rola dekoracyjna ale jasny przekaz, o końcu kryzysu. Dzisiejsze akcesoria dekoracyjne dodają otuchy a odważnie eksponowane sprawiają, że czujemy się lepiej ubrani i bardziej majętni.
Aktualnie biżuteria oraz dodatki przeżywają ogromny renesans. Biżuterię nosi ze wszystkim: wełnianym swetrem, kraciastą koszula, t shirtem. Im większy kontrast tym lepszy efekt. Trend jakim jest swojego rodzaju presja na dodatki jest bardzo ciekawym zjawiskiem wszechobecnym w dzisiejszej modzie.
Upiększanie wszystkiego jest znakiem naszych czasów, ale warto poznać przykłady tego trendu w minionych epokach. Aktualnie rozkwit form przeżywają tradycyjne wzory, które dzięki zastosowaniu np. większej skali (tzw. oversize) czy łączeniu różnorodnych technik, materiałów i eklektycznych ornamentów stają się ciekawymi hybrydami. Ostatnio niezwykle popularne stały się wydatne złote naszyjniki, powiększone w skali złote łańcuchy, duże złote zegarki z błyszczącą imitacją diamentów, błyszczące aplikacje torebek, ozdobne klamry i łańcuchy, wyeksponowane zamki błyskawiczne. Biżuteria upiększa także obuwie, gadżety elektroniczne, telefony, a nawet meble. Na szeroką skalę stosowanie złoceń, cekinów, sztrasów, koralików, diamentowych kryształków, efektu kawioru, pereł, dekoracyjnych guzików, nap, imitacji kamieni szlachetnych, stało się nieodłącznym elementem każdej części współczesnej garderoby.
Serdecznie zapraszam
Katarzyna Sosenko
Katarzyna Sosenko, historyk sztuki, antykwariusz, właścicielka największej w Polsce kolekcji zabytkowych flakonów perfumowych, i autorka wystawy „Zapach Luksusu”.
Absolwentka Historii Sztuki i Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyróżniona prestiżowym stypendium Fundacji Peggy Guggenheim w Wenecji w dziedzinie muzealnictwa i kuratorstwa. Ekspert w dziedzinie historii mody i marek luksusowych. Autorka licznych artykułów i wystaw z zakresu rzemiosła artystycznego.
Wywodzi się ze znanej krakowskiej rodziny o tradycjach kolekcjonerskich gdzie dorastając w artystycznej atmosferze stworzyła niezwykłą – zarówno pod względem wizualnym, jak i dokumentalnym – kolekcję. Z pasją gromadzi także inne akcesoria mody: zabytkowe torebki, kapelusze, wachlarze, okulary, guziki, laski. Wielokrotnie prezentowała je na wystawach w Polsce i za granicą.
Zarządza zespołem największych prywatnych kolekcji w Polsce, pełniąc funkcję kuratora „Zbiorów Rodziny Sosenko”. Współpracuje z muzeami, badaczami historii i instytucjami kultury. Pisze scenariusze wystaw opartych na zbiorach rodzinnych. Kształtuje świadomość społeczną na temat przemijania historii i wartości pamiątek kultury materialnej.
Relacje z wystawy
powrót