Wystawy
Autor, reżyser, sąsiad. Salon Kobiet z Mateuszem Pakułą
Dramatopisarz, dramaturg i reżyser teatralny. A przy tym kielczanin, absolwent kieleckiego I LO im. Żeromskiego. Mateusz Pakuła będzie gościem kolejnego Salonu Kobiet w Kieleckim Centrum Kultury.
Pakuła jest finalistą kilku edycji konkursu Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna, zwyciężył raz, w 2014 roku. Jury doceniło jego „Smutki tropików”. W roku 2022 w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej otrzymał nagrodę za dramat „Lem vs P.K.Dick” oraz zazbiorową realizację tego spektaklu w Teatrze Łaźnia Nowa. Jest także laureatem Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”. Wydał sześć książek z dramatami. Jego najważniejsze realizacje teatralne w ostatnim czasie to (poza nagrodzonym „Lem vs P. K. Dick” ): „Pluton p-brane” i „Wieloryb the Globe”, w reżyserii Evy Rysovej, w którym gra, mimo trudności spowodowanych przebytym udarem, Krzysztof Globisz. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. takie spektakle jak: „Śnieg” czy „Konformista” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, oraz
„Wojna polsko-ruska” i „Paw królowej” w reżyserii Pawła Świątka.
Największą sławę przyniosła mu jednak proza „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. To historia umierania taty Mateusza Pakuły, niezgody syna na nieunikniony proces, bunt przeciwko bezdusznym procedurom i niewrażliwym na emocje chorych i ich bliskich pracowników służby zdrowia. Za książkę nominowano go do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza, decyzją kapituły tej ostatniej otrzymał wyjazd na rezydencję literacką w Vence.-
Wszystko w tej książce jest prawdą, a narrator to ja. Ale chcę równocześnie zaznaczyć, że to konwencja, której używam świadomie, bo byłem nastawiony na uzyskanie efektu maksymalnej szczerości. Czytelnik ma mieć poczucie, że ma do czynienia z prawdziwymi osobami i historią, która naprawdę miała miejsce powiedział Pakuła dziennikarce Joannie Barańskiej z Onetu.
Tę prozę autor z dużą starannością przeniósł na deski teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Szczegółowy zapis cierpień ojca, historii jego choroby i emocji, jakie towarzyszyły jego bliskim, którzy czuli się bezradni w obliczu powolnej, ale bolesnej śmierci poruszają i czytelników i widzów spektaklu. Ten spektakl i książka ma – zdaniem autora – zainicjować rozmowy o eutanazji, szansie na godną śmierć. Ale nie tylko jej poświęcona będzie rozmowa w Salonie Kobiet.
Gorąco zapraszam na to spotkanie, bo będzie to szczególna rozmowa w Salonie Kobiet – miejscu dobrej rozmowy. Chciałabym porozmawiać z Mateuszem Pakułą, nie tylko jako z autorem, pisarzem i dramaturgiem, ale także z kolegą ze szkoły, sąsiadem… Może będzie nam wszystkim wówczas łatwiej się porozumieć?
zachęca prowadząca spotkanie Magdalena Fudala.
powrót