EN | PL

Wystawy

,,Obraz nie ręką ludzką malowany” Ikony Jerzego Nowosielskiego i archetypy Wernisaż 17 maj 2008, godz.19:00

m jerzy nowosielski2Wystawa „Obraz nie ręką ludzką malowany. Ikony Jerzego Nowosielskiego i archetypy” jest prezentacją dzieł jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy, znanego i podziwianego na świecie – Jerzego Nowosielskiego i dawnych ikon, które stały się prawzorami, czyli archetypami dla jego twórczości. Idea wystawy dotyka tematu ikony przedstawionej w nowatorski sposób, ukazując wspólne założenia tematyczne i teologiczne, od czasów Bizancjum po współczesność. Wystawa ukazuje rozwój wybranych dwunastu typów ikonograficznych. Ikony Jerzego Nowosielskiego zestawione będą ze starymi ikonami, wypożyczonymi ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu oraz Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Na wystawę składa się 94 dzieła, w tym 46 prace Jerzego Nowosielskiego. Aranżacja wystawy polega na stworzeniu przestrzeni przywołujących atmosferę sakralnych wnętrz artysty, dzięki specjalnie stworzonej scenografii na wydrukach wielkoformatowych, które stanowią tło dla ikon. Wykorzystane zostały do niej zdjęcia m.in. z Sofii Kijowskiej, freski z Ławry Kijowskiej na Ukrainie oraz z cerkwi w Wesołej, gdzie jest pełna realizacja fresków Jerzego Nowosielskiego. Kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest wybitny znawca zagadnienia Michał Bogucki.

Wystawie towarzyszy pięknie ilustrowany, czterojęzyczny album w twardej oprawie oraz katalog p.t. „Obraz nie ręką ludzką malowany. Ikony Jerzego Nowosielskiego i archetypy”

Organizator: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA „Zamek Książ”

Współorganizator Galeria Sztuki Współczesnej ,,Winda”

Kuratorzy wystawy:
Michał Bogucki, Alicja Młodecka;

Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski, Prezydent Miasta Kielce wystawę zrealizowano ze środków MinistraKultury i Dziedzictwa Narodowego; ze zbiorów: Muzeum Ikon w Supraślu Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Parafii Prawosławnej p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce, Parafii Prawosławnej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kętrzynie, Parafii Prawosławnej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie, Opactwa benedyktynów w Tyńcu oraz prywatnych.


JERZY NOWOSIELSKI

Urodzony w Krakowie, w 1923 roku. Malarz, teoretyk, myśliciel, pedagog. W czasie okupacji hitlerowskiej studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule, później, w latach 1945-47 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1945-49 – członek Grupy Młodych Plastyków, a od roku 1957 członek-założyciel Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Wieloletni pedagog, od 1976 do 1992 – profesor ASP w Krakowie. Ma na swym koncie ponad 100 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 250 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in.: 1956 – XXVIII Biennale di Venezia; 1959 – V Biennale de Sao Paulo; 1961 – 15 Polish Painters, Museum of Modern Art, Nowy Jork; 1965 – Profile IV, Polnische Kunst Heute, Staedtlische Kunstgalerie, Bochum; 1972 – Atelier 72, The Richard Demarco Gallery, Edynburg; 1974 – Polish Painting Today, The Mall Galleries, Londyn; 1977 – L’esprit romantique dans l’art polonais, Grand Palais, Paryż; 1987 – Polnische Malerei 1945-87, Museum Wiesbaden, Wiesbaden; 1988 – Art at the Edge, Museum of Modern Art, Oxford, 1992 – Pabellon de las Artes EXPO’92, Sevilla). Jest autorem wielu polichromii znajdujących się w obiektach sakralnych, m.in. w cerkwi Zaśnięcia M. Bożej w Krakowie, kościele parafialnym w Wesołej, kościele oo. Reformatów w Krakowie, kościele Św. Ducha w Nowych Tychach, cerkwi Zaśnięcia M.Bożej w Lourdes oraz w cerkwi w Białym Borze. Jego prace znajdują się we wszystkich ważniejszych kolekcjach muzealnych sztuki współczesnej w Polsce a także w wielu zbiorach prywatnych m.in. w Japonii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych oraz we Włoszech. W roku 1996, wraz ze swoją małżonką powołał do życia Fundację, której celem jest wspieranie szczególnie utalentowanych artystów, m.in. poprzez fundowanie stypendiów oraz ustanowienie corocznej nagrody artystycznej (pierwsza Nagroda Fundacji Nowosielskich została przyznana w maju 1997 r.).

Relacje z wystawy


powrót

Godziny Otwarcia Galerii

Poniedziałek

Nieczynne

Wtorek - Piątek

10-17

Sobota

Nieczynne

Niedziela

12-15

Kontakt

Kieleckie Centrum Kultury

Plac St. Moniuszki 2b

25-334 Kielce

woj. Świętokrzyskie