Wystawy
Dyplom 2024 kwiecień 2024
Dyplom 2024 – to kolejna wystawa prac dyplomowych uczniów „kieleckiego Plastyka” czyli Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. W tym roku prezentują się wszystkie nauczane w Szkole specjalizacje.
Siedmioro absolwentów pracowni Ceramiki Artystycznej pokazuje unikatowe formy użytkowe, wykonane z gliny. Są to: zestaw dużych form ogrodowych, inspirowanych sztuką aztecką, zestaw wazonów, rzeźby ceramiczne o charakterze animalistycznym, rzeźby figuralne, lampa przestrzenna, forma użytkowa –totem, oraz szachy z syntetycznymi figurkami w kolorach białym i czerwonym.
Tkaninę Artystyczną reprezentuje dziewięć prac. Są to kompozycje wykonane tradycyjną techniką gobelinową na krośnie, jeden kilim i jedna praca wykonana w technice mieszanej, łączącej elementy gobelinu z innymi materiałami. Inspiracjami dla wykonujących były: pejzaż, elementy natury, taniec, tkanina uzbecka.
Pracownię Technik Druku Artystycznego ukończyło w tym roku siedem osób. Pokazują oni na wystawie grafiki warsztatowe wykonane w technice linorytu, oraz technice suchej igły. Jedna z prac łączy linoryt z elementami zatopionymi w żywicy epoksydowej. Inna z kolei to druk eksperymentalny na płytach winylowych. Uczniowie stworzyli różnorodne kompozycje własne, inspirowane naturą (pory roku, ptaki), fantastyką (smoki), mitologią, czy światem warszawskich kin .
Prace dyplomowe ze specjalizacji Meblarstwa Artystycznego to w tym roku cztery przedmioty: stolik, fotel i dwie szafki. Są to meble wykonane z drewna jesionowego, płyty stolarskiej i sklejki. W prezentowanych formach uczniowie wykorzystali obróbkę maszynową i profilowanie dłutami snycerskimi. W efekcie meble wydają się być proste, ale jednocześnie eleganckie, z odniesieniem do sztuki epok minionych.
Pracownia Technik Rzeźbiarskich prezentuje pięć różnorodnych prac. Na wystawie można zobaczyć płaskorzeźby: z motywem irysów i z tematem „natury życia”, prace inspirowane twórczością malarzy: Diego Velázqueza i Jeana Augusta Dominiqua Ingres’a, oraz kompozycję własną – przestrzenną postać kobiecą. Dominującym materiałem jest drewno lipowe, praca figuralna została wykonana z patynowanego i barwionego gipsu.
W ramach Tradycyjnych Technik Malarskich i Pozłotniczych powstało w tym roku dwanaście prac dyplomowych. Jedna z prac to kopia ikony Drzwi Królewskie, wykonana temperą żółtkową na desce ze złoceniami. Inna to pejzaż wg Hendrika Meyera, prezentująca technikę gwaszu na papierze. Większość prac to kopie dzieł mistrzów wykonane w technice olejnej na płótnie. Martwe natury inspirowane są twórczością Willema Kalfa, holenderskiego malarza okresu baroku. Pejzaże to obrazy wg takich autorów jak: Edouard Cortes (francuski postimpresjonista), Constant Troyon (XIX-wieczny francuski realista). Są także kopie tak znanych dzieł jak „Autoportret jako Chrystus” Albrechta Dürera i „Śmierć Marata” Jacquesa Louisa Davida. Rodzimych artystów reprezentują obrazy wykonane w oparciu o malarstwo Józefa Brandta, Józefa Szermentowskiego i Jacka Malczewskiego.
Obok prac dyplomowych ze specjalności na wystawie prezentowane są także prace malarskie, wykonane w ramach przedmiotu Rysunek i Malarstwo.
Galeria:
powrót