EN | PL

Oferta dla klubów seniora

Hobbistyczny KURS CERAMICZNY

Zajęcia mają charakter kursu hobbystycznego od podstaw. W trakcie słuchacze poznają podstawowe materiały i narzędzia ceramiczne, spróbują pracy w różnych rodzajach gliny oraz zgłębią metody jej formownia. Zdobędą doświadczenie w szkliwieniu i innych podszkliwnych technikach zdobienia. Zadania podczas kursu będą miały charakter tematyczny, uwzględniający specjalne okazje jak Święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc. Pracownia zapewnia wszystkie niezbędne materiały oraz narzędzia do pracy w ramach odpłatności za kurs.

Zajęcia trwają 1,5 godziny, odbywają się 2 razy w miesiącu / co dwa tygodnie, w godzinach między 9 a 15, według ustalonego grafiku w sezonie od września 2023 do czerwca 2024.

Cena kursu – 70 zł/mies.

Czym kurs różni się od standardowych warsztatów ceramicznych?

Udział w kursie pozwala na wydłużenie procesu ceramicznego i dokładniejsze poznanie kolejnych etapów oraz precyzyjne wykonanie poszczególnych elementów. Przede wszystkim pozwala na doczyszczenie i wygładzenie powierzchni pracy już po wysuszeniu gliny, a jeszcze przed jej wypałem na biskwit. Etap ten niedostępny jest dla uczestników warsztatów, a ma znaczący wpływ na jakość wykonanej pracy i możliwości szkliwienia. Kolejne prace – procesy ich powstawania – nakładają się na siebie, jedne powstają i są suszone, podczas kiedy inne w trakcie tych samych zajęć są szkliwione lub retuszowane. W efekcie, symultanicznie tworzonych jest kilka różnych obiektów.

Oferta warsztatów ceramicznych* grup zorganizowanych

*pojedyncze warsztaty (2 spotkania) / realizacja jednego tematu

Warsztaty wymagają dwóch spotkań. Na pierwszych zajęciach uczestnicy pracują z mokrą gliną. Następnie prace schną i po około tygodniu są wypalane na biskwit. Podczas kolejnego spotkania (10 dni/2 tygodnie po pierwszym) obiekty są szkliwione i po raz kolejny wypalane w wyższej temperaturze. Odbiór prac następuje w ustalonym
terminie. Należy założyć, że całość procesu ceramicznego – od rozpoczęcia pracy po odbiór gotowego obiektu – trwa około trzech tygodni. Jest to szczególnie ważne podczas planowania okolicznościowych warsztatów związanych z konkretnymi datami.

Cena warsztatów – 50 zł

Tematy:
– Biżuteria ceramiczna – zawieszki i breloki
– Relief ceramiczny
– Płaskie formy dekoracyjne – zwierzęta, kompozycje abstrakcyjne
– Mozaika

Przedmioty użytkowe:
Osłonki na doniczki, patery, miseczki, podstawki na biżuterię i inne

Okresowe:
– Święta Bożego Narodzenia – do wyboru – choinki (wolnostojące), aniołki (wolnostojące), płaskie dekoracje do zawieszenia na choince, zimowe kamienice
– Wielkanoc – patera inspirowana pisanką, pisanki (płaskie)
– Walentynki – patery, miseczki, kubeczki

 

Inne tematy wymagają ustalenia bezpośrednio z prowadzącymi.

Godziny Otwarcia Galerii

Poniedziałek

Nieczynne

Wtorek - Piątek

10-17

Sobota

Nieczynne

Niedziela

12-15

Kontakt

Kieleckie Centrum Kultury

Plac St. Moniuszki 2b

25-334 Kielce

woj. Świętokrzyskie