EN | PL

Wystawy

Spotkanie Autorskie z Martą Orzeszyną godzina 20:00 Święto Kielc Biała Noc  19:00-24:00

Wyjątkowa okazja, by spotkać Martę Orzeszynę i posłuchać o sekretach i sukcesach króla fryzjerów!

Tylko podczas tej nocy, również po 48 latach, prezentowany będzie film z otwarcia wystawy zaginionych dziś kostiumów w Teatrze Narodowym! Spotkanie autorskie odbędzie się w otoczeniu wystawy „Wokół Mistrza Antoine’a”. Na wystawie prezentowane są po raz pierwszy od 48 lat projekty uczesań i nakryć głowy Antoine’a, stanowiące część kolekcji w większości zaginionej.

Wisienką na torcie będzie możliwość zapoznania się z wyjątkowymi pamiątkami po Cierplikowskim! NIGDY DOTĄD NIE POKAZYWANYMI PUBLICZNIE!
Pani Marta zaprezentuje unikalne pamiątki z kolekcji swojej i Adama Krupińskiego!

Warto dodać, że to już trzecia wizyta autorki w Kielcach. Z Kielc pochodzi również Sławomir Micek, autor pomnika Antoine’a inspirowanego biografią. Kielce kochają Antoine’a!

Święto Kielc Biała Noc  19:00-24:00

Jego klientkami były królowe i księżniczki. Jednak to on wydawał im rozkazy. A one to kochały.

„Zanim pani do mnie przyszła, była pani brzydka, nikt nawet nie chciał na panią spojrzeć, ja panią odmieniłem, proszę spojrzeć w lustro. Jeśli to się pani nie podoba, proszę wyjść i nie wracać!”
Zawsze wracały.

Chłopak z Sieradza wyjechał do Paryża z 5 frankami w kieszeni. Wkrótce czesał cały świat. Kreował wizerunki największych sław, jak Brigitte Bardot, Edith Piaf, Greta Garbo czy Pola Negri. Jego klientkami były królowe i księżniczki. Jednak to on wydawał im rozkazy. A one to kochały.

Uwolnił kobiety od długich włosów, choć wielu uważało to za dzieło szatana. Moda na fryzury Antoine’a rozprzestrzeniała się jak epidemia. Nawet Eleonor Roosevelt czekała grzecznie w kolejce w jego salonie. Wyszła z niego z fryzurą na chłopczycę. Ameryka oszalała.

Cierplikowski konsekwentnie budował swoje imperium. Salony przyjaciela gwiazd i koronowanych głów można było spotkać we wszystkich modnych miejscach ówczesnego świata.Pisano o nim, że stworzył współczesną kobietę. Trudno o drugiego Polaka, który zrobił tak oszałamiającą karierę.Mistrz elegancji, prowokator i oryginał, który sypiał w kryształowej trumnie.
Przegrał tylko raz, gdy zdecydował się żyć w swej prawdziwej ojczyźnie. Jego sztuka okazała się zbyt trudna dla przaśnego PRL-u. Za swój wielki talent, który pozwolił mu stanąć na szczycie świata, zapłacił wysoką cenę. Zmarł zapomniany. Przepadło jego imperium.
W Polsce mało kto o nim pamiętał.

 

Marta Orzeszyna – autorka biografii Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów, wydanej w 2015 roku przez wydawnictwo Znak Horyzont, współautorka, wraz z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, albumu Paryż, miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque (PWN); znawczyni literatury, kultury i historii. Francji, przez 10 lat mieszkała w Paryżu.

 

Współpracuje z L’Officiel Polska,  polską edycją najstarszego francuskiego pisma o modzie L’Officiel Paris.

 

Mieszka w Namysłowie, swoim rodzinnym mieście, z mężem i trzema synami.


powrót

Godziny Otwarcia Galerii

Poniedziałek - Piątek

10-18

Sobota

Nieczynne

Niedziela

12-16

Kontakt

Plac St. Moniuszki 2b

25-334 Kielce

woj. Świętokrzyskie