EN | PL

Wystawy

Międzynarodowy Festiwal „Ziemia po Kielecku” Wernisaż 19 październik 2012

ziemia po kieleckuJan Szul – „Malarstwo i goście”

Urodzony 1 maja 1959 r. w Sieniawie na Podkarpaciu. Wychował się i skończył szkołę podstawową we wsi Leżachów. To właśnie wiejskie środowisko ukształtowało jego wrażliwość na dalsze życie. Wykształcenie średnie techniczne, następnie absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Najpierw dziennikarz radiowy, następnie telewizyjny. Zawsze zajmował się dziennikarstwem informacyjnym.

Reporter, sprawozdawca rządowy, prezenter oraz szef największej stacji informacyjnej – Wiadomości TVP. W ostatnich latach wydawca programów publicystycznych. Jak mówi, dziennikarstwo traktuje jak styl życia. Jednak prywatnie największa jego pasja to malarstwo, które przerodziło się w kolekcjonerstwo. W 2010 r. zdecydował się spróbować swoich sił

Niespodziewane i zaskakujące odkrycie malarskiej wyobraźni Jan Szula… Stało się to niespotykanie, wbrew wszelkiej mojej logice rozumienia procesu malarskiego artysty.


Jana Szula poznałem jako człowieka wrażliwego na piękno, kiedy kupował moje obrazy a były to obrazy dla mnie ważne i tajemnicze. Zacząłem więc dociekać jakie powody kierowały nim, że kupił akurat te a nie inne prace. Szybko zrozumiałem ,że Jan Szul to od lat ukształtowany kolekcjoner. Osobowość mocno skonstruowana, inteligentna, bystra, znająca swoje miejsce w rozumieniu sztuki malarskiej. W tej sytuacji naiwnością moją byłoby udowadniać mu, że kupując konkretną pracę może być w błędzie. Po pewnym czasie zauważyłem, że Szul często bywa u mnie w pracowni, towarzyszy w procesie tworzenia. Zawsze pyta, podgląda i z dużą wnikliwością wchodzi w sens sztuki. Zaproponowałem mu by zaczął malować, a kierując się własną wrażliwością wybierał prostotę przedmiotów, proste układy kompozycyjne – kwiatów, martwych natur czy krajobrazu.


Autor przyjął to z godnością i po dwóch miesiącach pokazał mi swój dorobek. I oto olśnienie. Czapla został zauroczony z jak wielką precyzją, miłością przedmiotu i delikatnością bukietów artysta wyraził swój zachwyt nad światem. Kwiaty Jana Szula są proste w swoim wyrazie, jędrne, nasycone, ciekawe w aranżacji, a wraz z mięsistymi liśćmi tworzą rzeźbiarskie obiekty. Jednocześnie łatwo można rozpoznać konkretne gatunki – irysy, tulipany, storczyki, kalie… Moją aprobatę przyjął z pokorą podkreślając, że następnym pokazem będę bardziej zaskoczony. Tak się też stało. Były to już bardzo ciekawe kompozycje pól, układy ziemskie i oryginalne ujęcie krajobrazu – abstrakcyjne w swojej wymowie, zaskakujące w rozwiązaniach kolorystycznych, z przepiękną fakturą misterii malarskiej. Następnym etapem twórczości Szula jest chęć wyrażenia miłości do natury pustych jesiennych pól i zimy. Ostatnie jego zimy są przykładem lapidarnego oddania blasku, nastroju i mocy bieli skonfrontowanej z silnymi krechami czerni.


Fenomenem kompozycji malarstwa Szula jest wytworność zestawień kolorystycznych. Niektóre kompozycje są przykładem mistrzowskich wyrobień słuchu malarskiego, który objawia się najczęściej dopiero po wielu eksperymentach a u Szula przychodzi od tak . Wypływa z jego natury, czucia, oka i wewnętrznej wrażliwości.


Prof. Marian Czapla

Jan Szul wszedł do świata sztuki jako kolekcjoner, ale w 2010 r. postanowił chwycić za pędzel i wyrazić swoje artystyczne emocje. Dosyć szybko jego obrazy nabrały niezwykle współczesnego języka malarstwa syntetycznego. Jego prace są oszczędne, wręcz ascetyczne, a przemyślane pociągnięcia pędzla nadają im przekonywującej siły wyrazu. Szul odwołuje się do swoich rodzinnych stron Polski południowej i tworzy głównie impresje na temat pejzaży. Dążenie do redukcji zbędnych detali doprowadziło Szula do form abstrakcyjnych, jednak wpatrując się w kompozycje wciąż odnajdujemy widok pól o zmierzchu bądź o świcie słońca

Marta Królikowska 

Galeria Adi Art w Łodzi

Relacje z wystawy


powrót

Godziny Otwarcia Galerii

Poniedziałek

Nieczynne

Wtorek - Piątek

10-17

Sobota

Nieczynne

Niedziela

12-15

Kontakt

Kieleckie Centrum Kultury

Plac St. Moniuszki 2b

25-334 Kielce

woj. Świętokrzyskie