EN | PL

Wystawy

LALKA W BELLE EPOQUE 20 Października 2017

Akademia Offfashion 2017

LALKA W BELLE EPOQUE

Wernisaż 20 października 2017, godz. 19:00

 

Próbowaliście kiedyś pobawić się porcelanową lalka ? Ja owszem. I choć jest to piękny przedmiot  służący do zabawy to nie spełnia dziś przepisów bezpieczeństwa.

Spędziłam dzieciństwo wśród  40,000 zabawek, mając wokół siebie setki lalek. I mimo, że niektóre mieszkają dziś w pudełkach  pamiętam ich rysy twarzy, sztuczne rzęsy, koronkowe sukienki i guziczki z masy perłowej wielkości ziarenka chia.

 

Pomysł na zrealizowanie wystawy Lalka w Belle Epoque podczas Off Fashion zrodził się właśnie z próby przeanalizowania jak wyglądają dzisiejsze lalki i co się zmieniło w ich wyglądzie.

Kiedy myślimy LALKA to jaki obraz mamy przed oczami ? Czy jest to lalka porcelanowa, niemowlę BEBE,  Barbi, czy lalki wampiry z Monster High? A może Beata Tyszkiewicz z ekranizacji Lalki Prusa?

Każde pokolenie coś wnosi. Kształtuje standardy kultury materialnej i kanon wzorców estetycznych.  Pytanie więc brzmi: co wnieśli nasi przodkowie sprzed 150 lat w sferze zabawy, obyczajów i mody?

 

Poruszymy takie zagadnienia jak: zmiana wyglądu lalki, z czego jest zbudowana i jakie można wyróżnić rodzaje lalek. Pokażemy mechanizmy i innowacje techniczne takie jak lalki pływające, płaczące, mówiące, z użyciem fonografu, a potem gramofonu wewnętrznego. Zaprezentujemy jak zmieniały się korpusy lalek i z czego były wytwarzane.

Jedną z najciekawszych instalacji będzie drzewo genealogiczne lalki czyli kalendarium, gdzie pokażemy dekada po dekadzie jak zmieniała się uroda i strój lalki. Taka instalacja jest możliwa do zrealizowania tylko z tak wielką i bogatą kolekcją jak Zbiory Sosenków. Pokażemy jak wyglądały lalki najsławniejszych producentów lalek, jak wyglądały sygnatury i gdzie ich szukać, oraz najcenniejsze i najrzadsze z nich. W kategorii „naj” znajdą się również najmniejsze lalki porcelanowe liczące 2,5 cm.

Ewolucja lalki w epoce nowożytnej zabawki – czyli epoce przemysłowej (XIX -XXI w.)  przeszła drogę od arystokratki przez celuloidową komunistkę, sex bombę, aż do zombie i wilkołaka.

 

Jak będą wyglądały laki przyszłości. Skoro przez ostatnie 150 lat osiągnęły tak wielką  ewolucję. Czy na to pytanie odpowiedzą analitycy trendów w designie ? Czy rynek spełni wymagania snapshot generation? Czy lalkę czeka rewolucja gender?  Czy zmieni płeć kulturowo-społeczną jak Conchina Wurst, czy posłanka Grodzka ?

 

Katarzyna Sosenko

Kurator wystawy

Relacje z wystawy


powrót

Godziny Otwarcia Galerii

Poniedziałek - Piątek

10-18

Sobota

Nieczynne

Niedziela

12-16

Kontakt

Plac St. Moniuszki 2b

25-334 Kielce

woj. Świętokrzyskie