EN | PL

Wystawy

Dominik Wdowski – wystawa rzeźby i rysunku „Ciało i Dusza” Maj 2020

Zapraszamy na wystawę rzeźby i rysunku Dominika Wdowskiego „Ciało i Dusza”.

Dominik Wdowski urodzony 23 lipca 1979 w Radomiu. W latach 1994 – 1999 edukacja w Liceach Plastycznych w Kielcach i w Radomiu. Od 1999 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale rzeźby. Dyplom w 2004 roku. Poza twórczością autorską od 2000 roku otrzymuje zlecenia na realizacje monumentalne, z których ważniejsze to: – dekoracja rzeźbiarska fasady radomskiej Katedry: pomniki Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, rzeźba Madonny w głównym tympanonie oraz reliefy w tympanonach bocznych (2002 – 2015) – rzeźby w Sali koncertowej Filharmonii i Opery Podlaskiej w Białymstoku (2009 – 2011) – Pomnik Jana Pawła II w Rzymie przy Prima Porta (2011)

Reprezentowany przez galerię sztuki Vlask w Gandawie.

Jestem rzeźbiarzem. Zajmuję się rzeźbą figuratywną – według mnie to temat wciąż nie wyczerpany, pełen inspiracji. Chciałbym by moje rzeźby budziły emocje i refleksje, by zachwycały kompozycją, ruchem, szczegółem, a także by docierały do głębi serc odbiorców. Bardzo się staram, by tak było… A czym są dla mnie? Wiem o nich na pewno to, że są prawdziwe, bo nie potrafiłbym okłamywać samego siebie. Jestem rzeźbiarzem. Lubię tak o sobie myśleć. To mój zawód i powołanie i mam nadzieję, że będę je mógł realizować do końca życia.

Dominik Wdowski

Współczesna sztuka często szokuje, podejmuje kontrowersyjne tematy lub łamie tabu. Artyści skupiają się na ostrym, nawet brutalnym przekazie, wybierają nośne tematy, by zaistnieć w świadomości odbiorców. Cóż, sława jest ważna, zainteresowanie publiczności i sukces komercyjny także. Mam jednak czasem wrażenie, że dzieje się to kosztem… poczucia piękna, estetyki. Tych wartości podstawowych, zrozumiałych i bliskich sercu wszystkich odbiorców sztuki.

Dominik Wdowski działa w kontrze do tych artystycznych trendów. Dla niego ciało człowieka to wartość sama w sobie. W swoich figuracjach przywraca pamięć o pięknie, które przecież kiedyś było jednym z najważniejszych wyznaczników sztuki. Jego rzeźby, rysunki realizowane w tradycyjnych technikach rzeźbiarskich i rysunkowych nie są jednak tylko „klasycznie piękne”. Uchwycone w ekspresyjnych pozach, pozbawione tożsamości, dookreślone znaczącym tytułem, rekwizytem, niosą ogromny bagaż emocji. Pokazują istotę człowieczeństwa: duszę poprzez fizyczność, cielesność: skurcz wyrzeźbionych mięśni, gest, ekspresję czy ułomność.

Mam głęboką nadzieję, że wystawa Dominika Wdowskiego „Ciało i dusza” poruszy struny tęsknoty za tym, co doskonałe, a przez swoje piękno pozwoli nam dowiedzieć się czegoś więcej o nas samych.

Artur Wijata

 


powrót

Godziny Otwarcia Galerii

Poniedziałek

Nieczynne

Wtorek - Piątek

10-18

Sobota

Nieczynne

Niedziela

12-16

Kontakt

Kieleckie Centrum Kultury

Plac St. Moniuszki 2b

25-334 Kielce

woj. Świętokrzyskie