EN | PL

O galerii

Krótka hisoria powstania

Galeria Sztuki Współczesnej „Winda” mieści się w potężnym gmachu Kieleckiego Centrum Kultury w pomieszczeniach malarni teatralnej, która dotychczas była wykorzystywana do przygotowywania elementów scenograficznych. W 2004r poddano ją generalnemu remontowi, tworząc nowoczesną i wielofunkcyjną przestrzeń Galerii Sztuki. Powierzchnia Galerii to 340 m2 i wysokości 6m. Na wysokości 3,20 m przebiega pomost o szerokości 1m. Do głównej sali Galerii dochodzi olbrzymia winda towarowa o wymiarach 8,5m x 2,15m szer. I wysokości 2,5m dająca organizatorowi nowe szanse na zagospodarowanie przestrzeni jak i dowóz do Galerii olbrzymich elementów scenografii.

Sala wystawiennicza posiada liczne okna z możliwością ich szczelnego osłonięcia oraz 9 świetlików, które dają piękne naturalne światło. Na półpiętrze Galerii znajduje się barek „Cafe Winda”, gdzie odwiedzający Galerię mogą napić się kawy i „z lotu ptaka” podziwiać reprezentowane aktualnie ekspozycje. Galeria posiada zabezpieczenia w postaci alarmu, drzwi antywłamaniowych oraz 24 godzinny monitoring.

gal1
gal3

Profil działalności galerii

Galeria Winda została otwarta w dniu 14 marca 2004r wernisażem wystawy „Madonny i Totemy” Kory Jackowskiej i Kamila Sipowicza. Galeria powstała z inicjatywy Dyrektor Naczelnej Kieleckiego Centrum Kultury Magdaleny Kusztal. Ze względu na specyficzny rodzaj wnętrza (industrialne, bardzo nowoczesne)- Galeria specjalizuje się w prezentowaniu najprzeróżniejszych form sztuki nowoczesnej, nie stronimy jednak od reprezentowania dzieł o znaczeniu historycznym bądź kolekcjonerskim. Przestrzeń Galerii daje możliwość wszechstronnego działania w szerokim kontekście kulturowym. Organizujemy nie tylko wystawy ale również spotkania autorskie, dyskusje, projekcje filmów, pokazy mody, etc. Jesteśmy młodą Galerią ale możemy się już poszczycić licznymi dokonaniami wystawienniczymi. Jak wiadomo „młodszy” musi starać się bardziej. Dlatego dokładamy wszelkich starań aby każdej wystawie towarzyszył pięknie wydany katalog. Galeria zatrudnia doświadczonego kuratora. Mamy również własną ekipę techniczną, posiadamy możliwość dostosowania wnętrza do potrzeb każdej wystawy. Możemy stosować kilka wariantów oświetlenia.

Jesteśmy niezależni artystycznie

Wystawiali u nas artyści o tak wielkiej renomie międzynarodowej i dorobku artystycznym jak m.inn. Wojciech Fangor, Piotr Naliwajko, Jan Wołek i wielu innych. Pokazywaliśmy dzieła t.j. – -Narodowa Grafika Słowacka „Albin Brunovsky i Przyjaciele” pod patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie.

– „Figurki tańczące” z kolekcji Alaina Bernarda pod patronatem Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec M. Kareńskiego-Tschurla.

Bierzemy udział w licznych międzynarodowych projektach artystycznych takich jak:

-„Suitcase” (wystawa fotografii) Jest wystawą podróżującą . Zainicjowana została 13 kwietnia 2005r w New York Public Library’s Art Collection Galleries w Nowym Yorku jako prezentacja prac 10 amerykańskich i 10 włoskich artystów.

-„Drogi wolności i godności”- wystawa organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat.

– „Chapeau Bas” wystawa niepowtarzalnych nakryć głowy.

Nasze wystawy pokazywane były w ramach wspólnych projektów w Serbii i Budapeszcie.

Zobacz wnętrza

Godziny Otwarcia Galerii

Poniedziałek

Nieczynne

Wtorek - Piątek

10-18

Sobota

Nieczynne

Niedziela

12-16

Kontakt

Kieleckie Centrum Kultury

Plac St. Moniuszki 2b

25-334 Kielce

woj. Świętokrzyskie