EN | PL

Kostiumeria

Zabytkowe Lampy Naftowe

8 marca 2017, godz. 19:00 – Galeria Kostiumeria

Zabytkowe Lampy Naftowe

z kolekcji Lucjana Gruszki

 

8 Marca 2017 godz. 19:00

Galeria Kostiumeria

Małe foyer KCK

Niemal  całe moje życie sprowadza się do zbierania przedmiotów o znamionach artystyczno-dekoracyjnych. Trudno mi się nazywać kolekcjonerem, właściwszym słowem byłoby – zbieracz.

Jeżeli coś mi się podoba staram się pozyskać (pewnie dla zaspokojenia swojej próżności). Jak już coś nabędę  to trudno mi się z tym rozstać traktuje te przedmioty bardzo osobiście.

Po latach zbierania zrozumiałem, że nie można mieć wszystkiego i lepiej mi się z ta świadomością żyje. W ostatnim czasie jedną z moich pasji są lampy naftowe. Przez wiele lat trochę ich uzbierałem, część z nich prezentowana jest na wystawie. Lampy naftowe jak wiele innych przedmiotów z tego okresu (przełomu XIX/XX w) posiada wiele cech, które zakwalifikować można do kategorii rzemiosła artystycznego czyli sztuki użytkowej. To sprawia, że przedmioty te mają swoisty urok. Wiele lamp oprócz swojej funkcji użytkowej spełnia rolę dekoracyjną. Wszystkie te cechy wzbudziły we mnie zainteresowanie do tego stopnia, że zacząłem je zbierać w wyniku czego powstała ta kolekcja.

Jeżeli znajdzie się ktoś, kto ma  podobne odczucia będzie mi miło, co jeszcze bardziej mnie utwierdzi w przekonaniu o sensie mojej pasji.

Lucjan Gruszka


powrót

Godziny Otwarcia Galerii

Poniedziałek

Nieczynne

Wtorek - Piątek

10-18

Sobota

Nieczynne

Niedziela

12-16

Kontakt

Kieleckie Centrum Kultury

Plac St. Moniuszki 2b

25-334 Kielce

woj. Świętokrzyskie