Malarz i grafik, ilustrator książkowy, znany i bardzo ceniony, nie tylko w Polsce. W latach 1948 – 54 studiował malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Tworzył głównie fantazyjne prace, napełnione motywami ludzko-zwierzęcymi, pełne ekspresji i symbolicznej poetyckości. O swojej twórczości mówił w jednym z wywiadów: Moje obrazy są metaforami emocjonalnymi. Ich zadaniem jest narzucić widzowi, dobitnie, ale bez taniego wrzasku, przeżycie jakiegoś dramatu emocjonalnego, który staram się pokazać za pomocą spontanicznej przenośni.
Urodzony w 1987 r. w Kielcach. W 2011 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, broniąc dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Rodzińskiego na Wydziale Malarstwa. W 2010 r. odbył staż w ramach programu Socrates-Erasmus w L’école Estienne w Paryżu. W 2013 mieszkał na karaibskiej wyspie Arubie, gdzie wykonywał prace malarskie dla lokalnego kościoła. W latach 2013-2015 mieszkał w Gdańsku, pracując przy produkcji malarskiego filmu animowanego Loving Vincent. W 2016 r. przeprowadził się do Aten, aby nadzorować greckie studio tejże produkcji. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.
Ukończył studia w ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Od 1993 r. pedagog na Wydziale Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. W 2007 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na ASP w Katowicach. Od 2008 r. pracuje jako profesor UJD i WST w Katowicach. Jest współorganizatorem i kierownikiem Katedry Grafiki UJD, gdzie prowadzi m.in. pracownię dyplomową i autorski przedmiot Komunikat graficzny w przestrzeni publicznej.
Ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na kierunku operator obrazu filmowego i realizator TV (1994), a wcześniej Policealne Studium Fotograficzne w Warszawie (1986). Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, teledysków i cyklicznych programów telewizyjnych. Jest członkiem ZPAF i SFP.
Urodzony w1966r w Reggio Calabria (Włochy). Studia z pedagogiki, następnie dramaturgii, rzeźby i sztuki konceptualnej we Włoszech i Hiszpanii. Obecnie mieszka i pracuje w Saragossie w Hiszpanii. Tworzy rzeźbę, malarstwo, instalacje oraz performance. W swoich rzeźbach używa różnorodnych materiałów: kamień, drewno, brąz, żelazo, żywica.
Malarka urodzona w 1966 roku w Tokio, absolwentka Joshibi University of Art and Design, członek Japan Artists Association. Grafiki artystki, wystawiane w galeriach na całym świecie – USA, Japonii oraz Europie (Włochy, Czechy, Słowacja, Polska) są bardzo zjawiskowe i charakterystyczne, często wykorzystywane jako ilustracje do bajek dla dzieci.
Ur. w 1966r., dyplom w 1994 w Instytucie Plastyki WSP (Akademia Jana Długosza) w Częstochowie, na Wydziale Projektowania Plastycznego w pracowni prof. Jerzego F. Sztuki i prof. Wernera Lubosa. Od 2009 roku lalki-rzeźby z papieru uczestniczą w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza granicami, prezentowane są na festiwalach. Znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych.
„Piękno i malarstwo są nie po to, by je lekceważyć i omijać”. Urodziłem się w okolicy dosyć równej, przestrzennej, gdzie były jeziora, stawy i rzeka. Ta rzeka podczas dużych opadów deszczu była bardzo groźna, szumiąca, zalewająca szeroko pola wokół naszego domu; przeżywałem to z wielką trwogą (…) – Karol Pustelnik 2002.
W 2004 roku ukończył studia na kierunku Grafika a w 2007 roku na kierunku Rzeźba na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W 2011 roku uzyskał stopień naukowy Doktora Sztuk Plastycznych. Od 2010 jest wykładowcą na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.
Urodziła się w 1982 r. w Kielcach. Absolwentka ASP w Krakowie – specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni Jerzego Kuci. W ramach stypendium odbyła staż Turku Arts Academy w Finlandii, pod kierunkiem Priita Pärna. Autorka krótkich filmów animowanych – Po Jabłkach, Za Ścianą oraz wielokrotnie nagradzanego filmu Snępowina. Jej ostatni film Figury niemożliwe i inne historie II, zdobył m.in. Grand Prix festiwalu ITFS w Stuttgarcie. Produkcja studia Animoon „III” w reżyserii Marty Pajek zakwalifikowała się do konkursu filmów krótkometrażowych 71. Festiwalu Filmowego w Cannes.
Absolwent studiów na wydziale malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów Michała Byliny i Jacka Sienickiego. Maluje obrazy realistyczne lub figuratywne i abstrakcje. Młodożeniec inspiruje się tradycjami wielkich awangard pierwszej połowy XX wieku. Od dwudziestu lat mieszka i tworzy w Nowym Jorku, który chętnie uwiecznia w swoich pracach.
W latach 1976-1981 studiował na wydziale grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie. Zdobywca wielu nagród krajowych i zagranicznych. Zajmuje się projektowaniem plakatów, malarstwem i tworzeniem filmów animowanych.
Benedykt Jerzy Dorys , wybitny fotograf mody i portrecista, urodził się w 1901 w Kaliszu, zmarł w 1990 w Warszawie.
Był jednym z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) w 1946 roku, początkowo noszącego nazwę Polski Związek Artystów Fotografów. Był wieloletnim członkiem i przewodniczącym Komisji Artystycznej Związku, a od 1961 członkiem honorowym.MAGIA ŚWIATŁA I CIENIA.
21 listopada 2016, godz. 19:00
Aleksandra Potocka-Kuc urodziła się 27.06.1969 w Kielcach. W 1984 roku rozpoczęła naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, które ukończyła w 1989 roku jako najlepsza absolwentka szkoły. W 1989 uczyła się nowoczesnych technik graficznych w atelier bułgarskiej artystki Marii Dundakowej w Szwajcarii.WYSTAWA MALARSTWA – ALEKSANDRA POTOCKA-KUC
Wernisaż 20 stycznia 2017 g. 18:00
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego w 1990 roku. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Technologiczno Przyrodniczego w Bydgoszczy. Kierownik Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Ponadto kieruje uczelnianą Galerią Innowacji.
ANNA BUJAK ur. w 1979. W latach 2007 – 2011 studia na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Dyplom z rzeźby z wyróżnieniem (2011). Zajmuje się obiektem, instalacją i rysunkiem. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.ANNA BUJAK NIE MÓW NIKOMU
Wernisaż 26 września 2014, godz. 19:00
Wystawa ta była okazją do przypomnienia twórczości Profesora i jednocześnie pokazania kierunków którymi podążyli jego uczniowie.
Scenariusz wystawy powstał przy współpracy z żoną artysty, Anną Ryś Rzepińską oraz wieloletnim przyjacielem i kolekcjonerem prac profesora Wiesławem Ochmanem.
Wybitny polski malarz i grafik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Jedyny polski artysta, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją (m.in. udział w „documenta 7” w Kassel w 1982 roku).
Urodził się w 1948 w Katowicach. W 1974 ukończył warszawska ASP. Jest wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się malarstwem, grafika i rysunkiem.
Podczas wystawy pt.:”Franciszek Starowieyski (1930 – 2009). PRZYJAŹNIE PARYSKIE 1683 – 1693.” zostało zaprezentowanych ponad 150 dzieł, polskiego plakacisty, grafika, malarza, rysownika i scenografa, pochodzących z paryskiej kolekcji A. i N. Avila.
W 2009 roku ukończyła Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Za swoją pracę dyplomową Sculpt Couture została wyróżniona Medalem ASP. Zdobywczyni pierwszego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Mody Off Fashion Kielce (2010), BEYOND FASHION RZEŹBA W MODZIE HALINY MROŻEK
Wernisaż 17 maj 2013, godz. 19:00
„Fotografuję od wielu lat. Długo robiłam to do tzw. szuflady, aż kiedyś jeden z moich znajomych, zaproponował, abym z wybranych zdjęć spróbowała ułożyć opowieść”.
HUBERT BUJAK ur. 1980. W latach 2005-2010 studia na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem w 2010. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.WERNISAŻ MALARSTWA I RZEŹBY HUBERTA BUJAKA
Wernisaż 30 styczeń 2015, godz. 19:30
W latach 1984 do 1989 studiowała malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
W roku 1989 obroniła z wyróżnieniem dyplom z malarstwa i tkaniny artystycznej w pracowniach prof. Jerzego Kałuckiego i prof. Anny Goebel.IZABELA RUDZKA „ENTRANCE-BETWEEN-EXIT” – MALARSTWO / SZKŁO
Wernisaż 27 luty 2015, godz. 18:00
Czeski fotograf, malarz i grafik, urodzony w roku 1935. Człowiek, który swoją fotograficzną, fantasmagoryczną szczerością urzekł cały świat.
Jaśmina Parkita – urodziła się w 1988 roku w Kielcach. W latach 2008 – 2012 studiowała Grafikę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W 2014 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru w pracowni Tkaniny Drukowanej prof. Krystyny Czajkowskiej.”SPACE VOYAGE – CZYLI JAK WYGLĄDA MOJE NIEBO”
Październik 2016
Wystawa „Obraz nie ręką ludzką malowany. Ikony Jerzego Nowosielskiego i archetypy” był prezentacją dzieł jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy, znanego i podziwianego na świecie – Jerzego Nowosielskiego.
Urodzony w 1969 roku. W 1996 roku ukończył studia na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 1999 roku jest asystentem w Katedrze Ceramiki, ASP we Wrocławiu.
15 Maja 2014 po raz pierwszy w Kielcach gościliśmy wybitną twórczość i wybitną artystkę Magdalenę Abakanowicz.
Marek Batorski
ur. 1967 r. w Szczebrzeszynie. Artysta plastyk. Doktorat w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W twórczości artystycznej zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem. Muzyk jazzowy (saksofonista). W projektach artystycznych m.in “Transkrypcje”, “Tonacja, Kod, Harmonia” łączy muzykę i sztuki wizualne w jedną całość. Obecnie adiunkt w Katedrze Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.BARWA – BRZMIENIE – MATERIA : MAREK BATORSKI
Wernisaż 23 września 2016, g. 19:00
Wystawa retrospektywna zawierała większość dotychczsowych prac Marii Juchnowskiej.
Tytuł roboczy: „The body”, „Private but not personal”, „Ciało”, „Prywatne nie personalne”.
Prof. Marian Czapla urodził się w Gackach k. Szydłowca na Kielecczyźnie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Kielcach (obecnie Państwowy Zespół Szkół Plast. im. Józefa Szermentowskiego) i ASP w Warszawie.
Olga Wolniak urodziła się w 1957 roku w Rangunie w Birmie.
W latach 1975 – 1980 studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. T. Dominika oraz dyplom z Malarstwa w Architekturze (obecnie Sztuka w Przestrzeni Publicznej) u prof. J. Karczewskiego. Jest aktywna twórczo, uczestniczy w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.ABRA KADABRA – WYSTAWA MALARSTWA OLGI WOLNIAK
14 maj 2016
Podczas TARGI KIELCE JAZZ FESTIWAL „MEMORIAL TO MILES” podziwialiśmy szczególą wystawę genialnego polskiego fotografa i fotografika Ryszarda Horowitza – „ALL THAT JAZZ”.
Sergey Maximishin urodził się w 1964r. na Krymie, w miejscowości Kerch. W 1982r. przeprowadził się do Leningradu. W latach 1985-87 służył w Armii Radzieckiej, był fotografem w bazie armii Radzieckiej na Kubie.
Urodzony 4 listopada 1922 roku w Zdołbunowie na Wołyniu. 1944-45 Wywieziony na roboty przymusowe do Królewca. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi [1946-51] u Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera; dyplom z grafiki u Ludwika Tyrowicza.
Artysta międzynarodowej sławy. Urodził się w 1949 roku na Litwie. W latach 1968-1973 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Przeniósł się do Polski w 1980 roku.
WERONIKA LUCIŃSKA ” KSZTAŁT WODY”
Wernisaż 18 wrzesień 2015, godz. 18:00. W mojej twórczości istotne miejsce zajmują żywioły. Żywioł wody jest spośród nich najczęstszym źródłem inspiracji , jak również medium równorzędnym z samymi obiektami ceramicznymi. Różnych rodzajów płynów używam również jako medium w instalacji.
„3 Wymiary” w Galerii „Winda” Kieleckiego Centrum Kultury były kolejną wystawą Wojciecha Fangora, która rozwijała idee „Wystawy Wystawy” prezentowanej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (kwiecień-maj 2005).
Rocznik 1954. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie 1976-1981. Dyplom w pracowni miedziorytu u Prof. Mieczysława Wejmana oraz z Malarstwa u Prof. Jana Świderskiego w 1981 roku.MALARSTWO ZENON WINDAK
Wernisaż 9 marzec 2012, godz.18:00
Zofia Nasierowska (ur. 1938) już w wieku 7 lat zaczęła z powodzeniem fotografować, a jako jedenastolatka wzięła udział w swojej pierwszej wystawie. Od 1956 roku była członkiem ZPAF. Uhonorowana została także tytułem „Artiste FIAP” nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej.
Łukasz Morawski urodzony 15 lutego 1964 roku w Zabrzu.
Dyplom z malarstwa w PWSSP we Wrocławiu w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego w 1988 roku. Obrona Przewodu I-go stopnia w dziedzinie artystycznej- Malarstwo, ASP Wrocław w 1999 roku. Habilitacja w 2008 roku w ASP Wrocław.
Od 2009 roku prowadzenie pracowni Rysunku w katedrze Malarstwa i Rzeźby w ASP we Wrocławiu.ŁUKASZ MORAWSKI MALARSTWO/RYSUNEK
Wernisaż 10 luty 2012, godz. 18:00
Godziny Otwarcia Galerii
Poniedziałek
Wtorek - Piątek
Sobota
Niedziela
Kontakt
Kieleckie Centrum Kultury
Plac St. Moniuszki 2b
25-334 Kielce
woj. Świętokrzyskie